Przegląd tematu
Autor Wiadomość
hart
PostWysłany: Nie 21:33, 23 Wrz 2007    Temat postu: Passement (Lazy Vault)

1. Passement (Lazy Vault)

2. Zastosowania: służy przede wszystkim do szybkich przeskoków przy pomocy rąk nad niewysokimi przeszkodami, tak aby znaleźć się po ich drugiej stronie. Zeskakiwania z podestów, schodów, tarasów oraz innych elementów architektonicznych, które albo posiadają zamocowane barierki bądź same stanowią element podparcia dla rąk.

3. Jak wykonać lazy vault - ktoś wie jak po fr brzmi?
3.1. Technika wykonywana przeważnie na potrzeby pokonywania niskich przeszkód na płaskim terenie a także do wykonywania zeskoków z niewielką różnicą wysokości między przeszkodą a miejscem lądowania (do 2 metrów). Pomimo, że pokonujemy przeszkodę bokiem i przez chwilę jesteśmy nawet odwróceni do niej tyłem, technika ta jest jedną z prostszych i nie wymaga od nas wcześniejszego przygotowania.
3.2. Naszymi przeszkodami będą zazwyczaj niskie murki i barierki. Tak jak jest napisane w punkcie 3.1. przeszkodę pokonujemy bokiem. Należy rozumieć to tak, że zanim wykonamy nad nią przeskok ustawieni jesteśmy, np. prawym bokiem do barierki a po wylądowaniu będziemy zwróceni do niej lewym. Dodatkowo jesteśmy zwróceni plecami do naszej przeszkody (w fazie lotu).
3.3. Aby technika nam się udała należy biec mniej więcej równolegle przy przykładowej barierce. Jeśli przeszkoda znajduje się po prawej stronie chwytamy się jej prawą ręką. W tym czasie unosimy lekko zgiętą nogę prawą do góry z lekkim przekierowaniem w prawą stronę i wybijamy się z lewej nogi również w stronę prawą.Siła skierowana nad przeszkodę.
3.4. Przechylając nasze całe ciało w prawą stronę (za przeszkodę za pomocą ręki) przyłączamy lewą nogę do prawej wypychając je nieco przed siebie. W tym momencie możemy kierować je dodatkowo w górę albo w prawo (jest to zależne jak wysoko ustawiona jest barierka). Ręka prawa znajduje się na wysokości środku tułowia (pod nami) a nawet dalej w stronę głowy (jeśli nasz nabieg był szybki), w czasie przelotu nad przeszkodą prostujemy lekko ugiętą prawą rękę. Kiedy poczujemy, że nasza parabola straciła maksymalną wysokość i niebawem zacznie się lądowanie, dokładamy lewą rękę. Kładziemy ją przed ręką prawą w wygodnej dla nas odległości. Odpychamy się od przeszkody luźno opuszczając nogi. Kontynuujemy bieg.

Wskazówka: wykonując lazy vault po to by przeskoczyć przeszkodę, która znajduje się wyżej niż miejsce lądowania, po prostu występuje różnica w wysokości, należy pamiętać, by nie brać zbyt szybkiego nabiegu i dostosować siłę wybicia na tyle aby spokojnie przelecieć nad przeszkodą. Jeśli wykonywaliśmy manewr przez prawą stronę to lewa ręka nie powinna odpychać naszego ciała zbyt mocno od przeszkody. Lewa ręka powinna służyć do kontroli ciałem i należy postarać się trzymać barierkę trochę dłużej by niwelować utratę równowagi w powietrzu.

4. video
http://pl.youtube.com/watch?v=sjhbbXN4t5Q

5. Dodatkowe warianty:
5.1. Technika bardzo prosta, ułatwiająca pokonywanie wielu niskich przeszkód. Nie stosuje się tutaj dodatkowych elementów przed ani po jej wykonaniu. Jedynie możemy zacząć przeskok, gdzie to noga zewnętrzna pierwsza pokonuje przeszkodę (ta, która znajduje się dalej od barierki). Żeby taki wariant się udał, należy zgiąć drugą nogę w kolanie i ustawić ją równolegle nad przeszkodą (zewnętrzną stroną uda)
5.2. Ukazywany w różnego rodzaju multimediach trik lazy turn nie jest w praktyce przydatny. Zostało wypróbowanych i sprawdzonych wiele wariantów z techniką demi tour (turn vault), które są w praktyce bezpieczniejsze i prostsze do wykonania.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.