Forum Parkour Brzesko Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Saut De Chat (Monkey/King Kong Vault)

 
Odpowiedz do tematu    Forum Parkour Brzesko Strona Główna » Techniki Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Saut De Chat (Monkey/King Kong Vault)
Autor Wiadomość
hart
Administrator



Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Post Saut De Chat (Monkey/King Kong Vault)
1. Saut De Chat (Monkey/King Kong Vault)

2. Zastosowania

Saut De Chat (zwane dalej monkeyem, kongiem, sdc itp.) to jedna z najczęściej używanych technik parkour. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu ciała po przeskoku można ją efektywnie łączyć z Saut De Precision (Precision Jump), Saut De Bras (Cat Leap) czy Franchissement (Underbar). Monkey jest przeskokiem pozwalającym na osiąganie najdalszych odległości (w porównaniu z innymi technikami). Swe zastosowanie znajduje zarówno na wąskich przeszkodach (np. słupek parkingowy), jak i w wąskich przejściach, w których wykonanie two-handa byłoby niemożliwe.

3. Ćwiczenia pomocnicze

Wiele osób ma problem polegający na obawie zahaczenia goleniami/stopami o przeszkodę w czasie przeskoku. Najprostszą metodą na przekonanie się, że przy odpowiednim podciągnięciu kolan pod klatkę jesteśmy to w stanie zrobić, jest wzięcie do rąk patyczka. Szerokość uchwytu dobieramy sami, ale najważniejsze teraz jest to, by trzymając drewno w rękach, wybić się w górę i przełożyć nogi między rękoma, a nad patyczkiem. Mając to „za sobą” próbujemy wrócić – i tak kilka(naście) razy.

Następne ćwiczenie to podbieganie do przeszkody (na początek polecam średniej wysokości murek) opieranie na niej rąk, wybijanie się w górę i jedynie dynamiczne podciągnięcie złączonych nóg pod klatkę piersiową. Ważne, by całe ciało unieść ponad przeszkodę i przez chwilę utrzymać je na rękach w powietrzu. Następnym krokiem jest delikatne zahaczenie o krawędź, potem wykonanie naskoku (Monkey plant), z czasem co raz dalej i dalej, aż przeskoczymy przeszkodę.

4. Jak wykonać Saut De Chat?

Rozróżnia się 3 podstawowe rodzaje wybicia do SDC. Praktyka pokazała, że podział techniki ze względu na ułożenie dłoni na przeszkodzie nie jest na tyle istotny, by go używać. Zatem skupmy się na wybiciu, a następnie na kolejnych etapach.

4.1 Wybicie obunóż
Jest to najprostsze wybicie dające głównie wysokość (istotną na początku) i pokonywanie przeszkody od razu ze złączonymi nogami. Wiele osób robi podstawowy błąd polegający na zupełnym wygaszeniu prędkości przez nieodpowiedni naskok.

By wybić się z dwóch nóg musimy wykonać szybki, dynamiczny nabieg i na kilka (2-3) metrów przed przeszkodą wykonać wybicie z jednej nogi (z biegu) do naskoku. W czasie krótkiego lotu łączymy obie nogi wysuwając je nieznacznie przed siebie i na chwilę lądujemy na ziemi, by od razu wybić się w górę i w przód wykonując dalsze elementy Monkey. W tym miejscu w/w większość popełnia błąd nie wybijając się dostatecznie dynamicznie, zanadto wysuwając nogi przed siebie i zbyt uginając je przed wybiciem – gasząc tym samym cały pęd.

Bardzo użyteczne, gdy zależy nam bardziej na przeskoczeniu wysokiej przeszkody, bez przelatywania daleko za nią (choć i to można połączyć Wink

Przykładowe kroki: lewa – prawa – lewa + prawa

4.2 Wybicie z tzw. „kołyski”
Sposób na stopniowe odzwyczajenie się od wybicia obunożnego, a wyćwiczenie podstaw do wybicia jednonożnego.

Nabieg wykonujemy podobnie jak w poprzednim wariancie, lecz w locie przed naskokiem nie łączymy nóg. Na początku nieznacznie wysuwamy mocniejszą do przodu. Z czasem rozkrok staramy się poszerzyć dochodząc do takiego rozstawu, jaki osiągamy stawiając normalny krok.

Przykładowe kroki: lewa – prawa – lewa – lewa + prawa

4.3 Wybicie z jednej nogi
Uważane ze najwyższe stadium rozwoju SDC, dzięki któremu potężne skoki wykonuje David Belle, czy Blane. Początkowo może sprawiać problemy ze względu na „zostającą” nogę stawiającą przedostatni krok. Wtedy też (przy wybiciu z prawej) uczymy się dynamicznego wymachu w górę lewą nogą, która po chwili ma dołączyć do poruszającej się „naturalnie” prawej.

Początkowo powinniśmy zaczynać na niskich murkach 50-70cm. Jednocześnie uczymy się podstawowego ruchu w tej odmianie techniki, mianowicie obniżenia sylwetki na 3-4 kroki przed przeszkodą. Staramy się wtedy „wstrzelić” ponad murek, a pod wyimaginowany sufit niskiego tunelu. By nie nabiegać dziesiątki razy bez efektu (źle wyliczone kroki) spróbujmy skupić się na przedostatnim kroku i odpowiednim miejscu na jego postawienie. Następnie pozostaje nam już tylko powtarzać, zwiększać wysokość, powtarzać, pracować nad odległością (zaznaczanie linii koniecznych do przelecenia), powtarzać i pracować nad wysokością (ustawianie wysokich elementów [śmietnik, ławka, płotek] za przeszkodą).

Niesamowicie użyteczne zarówno na niskich, jak i wyższych przeszkodach. Nadaje, a raczej nie powoduje strat dynamiki i płynności biegu.

Kroki oczywiste: lewa – prawa – lewa – prawa Wink

4.4 Położenie rąk na przeszkodzie
Po wybiciu, lub jednocześnie z nim, następuje kolejny istotny element techniki, czyli położenie i odbicie się rękoma od przeszkody. Na początku skoku warto ugiąć lekko ramiona w łokciach, a następnie energicznie je wyprostować dodając skokowi dynamiki i uzyskanej odległości.
Tutaj też można dokonać drobnego podziału ze względu na rodzaj przeszkody.

4.4.1 Barierka
Ze względu na duże ryzyko nieprawidłowego chwytu barierki jest ona niebezpieczniejszą przeszkodą niż murek. Nie można się też tak mocno skupić na wybiciu z nóg, gdyż trzeba być ciągle skoncentrowanym na uchwycie poręczy. Przez to barierki są mniej efektywne jeśli chodzi o uzyskiwaną odległość czy wysokość lotu. Możemy się jednak od nich energiczniej odepchnąć niż z płaskiej powierzchni murka. Daje to zdecydowanie lepsze efekty przy konieczności wybijania się z miejsca.

Chwytamy więc barierkę na szerokość barków (chociaż nie jest to ścisła reguła; każdy indywidualnie) najlepiej pozostawiając kciuk przeciwstawnie (pewniejszy uchwyt) do pozostałych palców. W momencie, gdy kolana i stopy będą prawie maksymalnie podciągnięte pod klatkę, energicznie odpychamy się od barierki. Przy wybiciu z miejsca łatwo zauważalne jest wręcz szarpanie barierki do siebie, a w drugiej fazie odpychanie jej za siebie.

4.4.2 Murek
Zdecydowanie lepszy do nauki, bo w razie zawahania można względnie bezpiecznie postawić na nim nogę i wyratować się przed upadkiem. Murek daje nam większą pewność w oparciu dłoni, przez co szybko przestajemy się koncentrować na ich najwygodniejszym ułożeniu. Dla własnego doświadczenia warto przećwiczyć wspomniane, dodatkowe 2 techniki opierania dłoni na przeszkodzie.
• Palce – polega na oparciu się jedynie na końcach sztywnych, rozstawionych palców i wybiciu się z nich. Ma to dodać wysokości np. przy SDC to Precision.
• Krawędź – polega na dość ryzykownym położeniu rąk na końcu murka, złapaniu się jego krawędzi palcami i odepchnięciu się, podobnie jak ma to miejsce przy przeskoku barierki.

Sposób wykonania jest niemal identyczny, jak w przypadku barierki. Drobną różnicą jest energiczne „wspięcie się” na palcach dłoni nadające dodatkowej wysokości i prędkości. Wykonane porządnie i w dobrym momencie (mniej więcej tym samym co odepchnięcie od barierki) może zaowocować naprawdę dłuższymi lotami po monkeyu.


4.5 Pozycja w locie
Jak już wcześniej wspominałem SDC może być łączone z wieloma innymi technikami. Podstawą jest jednak wyrobienie sobie nawyku ustawiania rąk przed sobą, a nie jak większość – zostawiania ich z tyłu lub robienia wielkiego zamachu ramionami w przód. Służy to asekuracji w razie niepowodzenia, ale także stabilizacji pozycji w locie oraz np. złapaniu się krawędzi ściany, na którą skoczyliśmy Monkeya do Cat Leapa. Niezależnie od tego, co nas czeka za przeszkodą powinniśmy być lekko przechyleni do przodu, również w czasie wykonywania samej techniki. I odpowiednio przy Precisionie lub Cat Leapie musimy wysunąć nogi przed siebie by to one pierwsze zetknęły się z miejscem lądowania. W sytuacji zwykłego przeskoku czy zeskoku z wysokości nogi pozostawiamy lekko z tyłu w odpowiednim momencie kontynuując bieg lub wykonując Roulade.

4.6 Lądowanie
Bardzo ważny element nierzadko lekceważony, nie tylko w kontekście SDC. Możemy wyróżnić kolejne 3 typy lądowań.

4.6.1 Roulade
W tym bardzo ważne jest utrzymanie pochylenia w przód, które automatycznie wyrzuci nas do przewrotu oraz nie wysuwanie nóg przed siebie przy lądowaniu. Jeśli nogi będą zbyt wysunięte do przodu grozi nam zgaszenie całej energii w kolanach i niezdrowe lądowanie jak po Precisionie, przy którym (lądowaniu) zrobienie rolla to już zbędne turlanie się po ziemi.

4.6.2 Obunóż
Używane przy niezbyt wysokich zeskokach, albo gdy po przeskoczeniu wysokiej przeszkody spadamy tuż za nią. Oczywiście niezbędne przy SDC to Precision.

4.6.3 Na jedną nogę
Najbardziej dynamiczne, ale nieznajdujące tak częstego zastosowania, jak poprzednie warianty. Polega na wysunięciu jednej nogi wcześniej przed drugą i wylądowaniu na niej. Nie ma to być jednak tłumienie zeskoku a jedynie kontakt z podłożem, który po chwili jest przerwany postawieniem następnej stopy i wznowieniem biegu.

5. Parkour Tutorial: Saut De Chat


6. Warianty
Monkey, obok Cat Leapa jest techniką, którą chyba najbardziej można modyfikować i łączyć z innymi. Ku ścisłości dodam, że ogólnie przyjęte zostało, że Monkey Vault to przeskok przez krótką przeszkodę, a King Kong (duża małpa Wink Vault przez długą i wymagającą „rzucenia” się by oprzeć dłonie. Francuzi jednak całkiem zdrowo nazwali to po prostu Saut De Chat (koci skok; czyt. so dy sza) ponieważ zarówno te wyżej wymienione, jak i opisane niżej kombinacje polegają na tym samym bazowym ruchu. Zapraszam do obejrzenia filmiku, który przygotowała grupa Quicksilver Parkour Clan z Wieliczki, na potrzeby serwisu [link widoczny dla zalogowanych] Znajduje się tam zdecydowana większość zastosowań SDC w praktyce.

http://www.youtube.com/watch?v=txiYOKQHg_g


Post został pochwalony 1 raz
Śro 1:17, 30 Sty 2008 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Parkour Brzesko Strona Główna » Techniki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin